DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Pes-kůň- a já :D

Plemena psů

Plemena psů...

BORDER KOLIE

Původ:

Border kolie je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka.

Země původu: SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ (United Kingdom)

Charakteristika:

Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno (v tom přpadě, je Berry vyjímka :D) V nahánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba aglity, obedience, flyball, ale používá se i k canisterapii a jako vnímavý společník. Je to pes pro každou legraci, pro každý sport. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale jako všichni psi, žádný se nenaučí drilem a pod výhružkou trestu. Border kolie jsou také schopné předvídat povely předem.

FCI: Standard č.297
  • Skupina 2: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  • Sekce 2: Ovčácká a pastevecká plemena (s pracovní zkouškou)
Hmotnost: cca 14-20 kg
Výška v kohoutku: psi: 53-55 cm feny: 45-53,5 cm
Barva:
  • černá s bílými znaky
  • červená s bílými znaky
  • blue merle s bílými znaky
  • red merle s bílými znaky
  • jakékoliv další zbarvení, vždy s bílými znaky

 

Hovawart

Hovawart (čti německy "hofavart") je plemeno psa, původem z Německa. Jedná se o poměrně mladé plemeno, jehož název a původ pocházejí z období středověku.

Povaha

Hovawart je pes s vyrovnanou povahou, je skvělý hlídač, je bdělý, sebevědomý, veselý, bezkonfliktní, není přehnaně ostrý (Alex bohužel je na cizí lidi hodně ostrý) , ale svého pána, jeho rodinu a jeho majetek je v případě potřeby připraven bránit. Má mimořádnou vazbou na rodinu, je přítulný a miluje děti. Je trpělivý a velmi snadno ovladatelný, hodí se tedy i pro nezkušené majitele. Je ale také citlivý na zacházení. Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti.

Země původu: Německo Německo
Klasifikace FCI: Standard č.190
  • Skupina 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
  • Sekce 2: Molossoidní
  • Podsekce 2.2: Horský typ
Hmotnost: psi: cca 40kg, feny: cca 30kg
Výška v kohoutku: psi: 64-70cm, feny: 58-65cm
Barva:
  • černý se znaky
  • černý
  • plavý

 

Německá doga

Německá doga je národním psem Německa. Dožívá se průměrně 10 roků a dnes se chová jako společník a hlídač. Plemeno vzniklo pravděpodobně křížením mastifa a chrtů. Často trpí záněty kloubů a kostními nádory. Dříve byla doga chována za účelem lovení zvěře a také jako válečný pes.

Psi se těšili velké oblibě na německých knížecích dvorech, kde se využívali nejen při štvanicích na vysokou zvěř, ale rovněž jako hlídači a společníci. Postupem času docházelo ke křížení s jinými plemeny psů, zvláště pak chrty, kteří přispěli k celkovému zlehčení a zušlechtění typu.

Plemeno je velmi přítulné, oddané svému pánovi a je to poměrně dobrý hlídač. K cizím lidem se chová spíše rezervovaně, ale nikdy nepřátelsky. Doga je hodná k dětem a není divoká.

Popis těla

Doga patří mezi největší psí plemena (výška v kohoutku: psi - min. 80 cm, feny - 72 cm), stavbou těla tvoří kompromis mezi lehkostí chrtů a mohutností ostatních dogovitých plemen. Hlava je úzká, protáhlá, se středně velkýma očima co nejtmavší barvy (u modrých a skvrnitých dog je přípustné světlé oko), zavěšenýma ušima a převislými pysky. Dogy jsou chovány ve třech varietách: 1) žlutá a žíhaná (u obou je žádoucí černá maska), 2) černá a skvrnitá (skvrny jsou černé, šedá nebo hnědavá barva je nežádoucí), 3) modrá (ocelově modrá).

 

FCI - Standard č.144
Země původu: Německo
Klasifikace FCI
  • Skupina 2: Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2: Molossoidní plemena
Zbarvení - existují 3 barevné rázy:
  • žlutá a žíhaná
  • skvrnitá (harlekýn) a černá (do černé patří i plášťová a plátová)
  • modrá
Minimální kohoutková výška: u psů: 80 cm

u fen: 72 cm

Váha: 55-90 kg
  

 

 

 

 

 

 

 

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je plemeno psů vyšlechtěné ve Velké Británii a řazené mezi retrívry. Zlatý retrívr je obecně klidný, přátelský a vyhledávající společnost lidí a jiných psů pro své rozpustilé hry, které ho baví v každém věku. Má dobré plavecké schopnosti a hustou nepromokavou srst.

Jedná se o psa, který se vyznačuje velkou ochotou pomáhat lidem, a proto se také využívá jako canisterapeutický a asisteční pes.

Plemeno žlutých retrívrů bylo uznáno roku 1903 v Kennel klubu. Roku 1913 byl založen Klub zlatých nebo žlutých retrívrů. Jméno Zlatý retrívr bylo oficiálně přijato až roku 1920, předtím se mohl používat přívlastek žlutý nebo zlatý.

Vzhled:

Jedná se o středně velkého loveckého psa, jehož tělo je vyvážené a souměrné. Má dostatečně hluboký hrudník pro srdce a plíce, rovné přední končetiny, svalnaté zadní končetiny a silný ocas. Tlapky jsou okrouhlé „kočičí“. Krok má volný a dlouhý, bez náznaku kolísání.

Jeho dobrosrdečný výraz tvoří široká lebka a kulaté hnědé oči s nepříliš dlouhým čenichem. Čenich je černý, ale ke stáří nebo při dlouhé zimě mění barvu na růžovou. Uši, kterými dokresluje výraz inteligentního a chápavého psa, má svěšené a posazené ve výšce očí. Srst je hladká nebo zvlněná s nepromokavou podsadou. Zbarvení srsti se pohybuje od krémové až po zlatavě rudou.

 

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je plemeno psů původem z New Foundlandu. Angličtí lovci ho přivezli do Velké Británie a zde labradory také vyšlechtili. Patří mezi skupinu retrívrů.

Historie:

Předkem labradorských retrívrů je pravděpodobně novofudlandský pes. Název retrívr však vznikl mnohem dříve než existovalo plemeno retrívr. Byli to všichni lovečtí psi, kteří aportovali ulovenou zvěř. Chovatelé si vedli přesné záznamy o svých chovech a zachovávali přísně čisté chovné linie. Ačkoliv se ve vrzích objevovala i žlutá a hnědá štěňata, byli stále upřednostňováni černí psi. To se změnilo až po první světové válce, kdy byli vystavováni i žlutí psi, a později i psi hnědí.

Vzhled:

Labradoři mají většinou mohutnou stavbu těla, silné konstituce a širokou lebku. Jejich hrudník je silný a hluboký. Každý labrador je stejně jako člověk individualita i v rámci stejné rasy. Hlavní rozdíl je ve stavbě těla feny a psa. Feny bývají menší i méně mohutné, někdy dokonce štíhlé. Samice však s přibývajícím věkem tloustnou.

Povaha a schopnosti:

Labradorský retrívrvelmi milou a přátelskou povahu, je bystrý a oddaný svému pánovi. Velice dobře se cvičí, rád pracuje a plní povely s velkou radostí. Jeho další předností je výborný čich a skvělé plavecké schopnosti.Je to vyloženě vodní pes. V současnosti se využívá spíše jako pes společenský, canisterapeutický či slepecký. Je to právě díky snadnosti jejho výcviku.

 

Aljašský malamut

PŮVOD:
Severský pes, známý z dřívějších časů. Plemeno pochází z Aljašky a z arktických oblastí Kanady. Svoje jméno dostal od původních domorodců Aljašky, kteří plemena Malamutů odedávna využívali jako základní prostředek ke svému přesunu.

POPIS:
Aljašský malamut má silnou kostru s mohutnou skladbou svalstva. Výška v kohoutku je 58 až 63 cm, váha 34 až 38 kg. Na čumáku shledáváme bílé značky v podobě masky a oček. Pro souvislé zabarvení je povolená pouze barva bílá.

CHARAKTER:
Na konci 19. století se účastní sportovních závodů v saňových spřeženích, a to i pod vedením dětí. Malamut je velmi podobný vlku, jeho pohled je však upřímný a dobrosrdečný. Je to překrásný pracující pes, věrný svému majiteli. Je velice společenský, s dětmi se snáší velmi dobře. Vyznačuje se odolností a spolehlivostí.

Historie vzniku plemene...
Je to nejbližší příbuzný Sibiřského husky. Jsou si tak podobní, že neodborník je od sebe jen velmi těžko rozliší. Již více než než 200 let obě plemena chová jeden ze severských národů – čukčové.

Fotky:


Čerpáno z: www.wikipedie.cz  a z http://www.celysvet.cz/aljassky-malamut.php

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek